📖روش مطالعه و کارنامه کنکور مهلا میرزایی با درصد فیزیک ۱۰۰ در کنکور ۹۵  📖

✅مهلا میرزایی رتبه ۷۱ منطقه ۱ کنکور تجربی ۹۵

درس فیزیک از دروس مورد علاقه‌ی من است و در طول دبیرستان همیشه زمان کافی را به آن اختصاص می دادم .

من در سال های پایه ، فیزیک های ۱، ۲ و ۳ را به خوبی مطالعه کرده بودم و هیچ گونه نگرانی بابت عدم یادگیری در این بخش‌ها نداشتم البته تا سال پیش‌دانشگاهی خواه ناخواه این مباحث فراموش می‌شوند و تسلط لازم از بین می رود .

از آن جایی که یادگیری در پایه به خوبی صورت گرفته بود دروس با یک باز بینی و مرور به خاطر می آمدند .

گفته های من به این معنا نیست که اگر در پایه یادگیری به خوبی انجام نشده باشد دانش آموز به مشکل برمی خورد . این افراد هم با تلاش بیش‌تر می‌توانند به نتیجه مطلوب برسند .

من در هفته  شش ساعت به مطالعه‌ی درس فیزیک می پرداختم که اغلب آن به پیش دانشگاهی اختصاص داشت . اغلب مباحث کتاب پیش دانشگاهی با پایه متفاوت است و نیاز به یادگیری کامل دارد .

روش مطالعه ی من به این صورت بود که در کلاس تمامی تمرکزم را جمع می کردم تا ۹۰درصد یا حتی ۱۰۰ درصد فهم مطالب در کلاس رخ دهد و نیاز نباشد من فرصت مطالعه ام را به فهمیدن مطالب اختصاص بدهم .

من درس هر روز را همان روز مطالعه می کردم و پس از تدریس ابتدا کتاب درسی را مطالعه می کردم تا نکاتی را که ممکن بود در کلاس به آنها توجه نکرده باشم به خوبی یاد بگیرم. حفظ مطالب حفظی فیزیک هم در این مواقع انجام می دادم

گاهی هم پیش می آمد که درس را در کلاس متوجه نشوم دراین موارد پس از مطالعه ی کتاب درسی به مطالعه  درس نامه های دو کتاب تست می پرداختم تا بتوانم نکات مشترک آن ها با کتاب درسی را به خوبی بشناسم و یاد  بگیرم.

اغلب درس نامه ها تست هایی را برای یادگیری دارند که من آنها را حل می کردم . پس از آن که به یادگیری کامل رسیدم به حل تست های کتاب تست می پرداختم.

در ۱۰۰ تست اول که برای ایجاد تسلط است .زمان برایم ارزش کمتری داشت ( این تعداد تست برای افراد مختلف،متفاوت است . بعضی کمتر و بعضی بیشتر ) دقت می‌کردم که حل سوالات به نحوی من را به خود مشغول نکند که به طور کامل زمان را از یاد ببرم ، تنها نسبت به تست های بعدی زمان بیش‌تری را به آنها اختصاص می دادم .

در زمان حل تست ها اگر به تستی می رسیدم که زمان زیادی را حرف کرده بودم تا راه مناسب را بیابم یا راه حل من طولانی و زمان بر بود و یا نتوانسته بودم آن را حل کنم علامت گذاری می کردم تا در ایام جمع بندی دوباره به آن ها مراجعه کنم .

من تنها تست های یک کتاب تست را حل می کردم .

کتاب تست دوم هم داشتم اما از آن برای مطالعه ی درس نامه استفاده می کردم .

در مدرسه ما قبل از عید نوروز تدریس مباحث به پایان رسید و من پس از عید به زدن آزمون های فیزیک و مرور تست های علامت گذاری شده ام پرداختم .

هنگام زدن تست از ابتدای سال زمان برایم مهم بود اما از عید به بعد زمان را به طور جدی تری مد نظر داشتم .

پس از عید من تمام آزمون های فیزیک کنکور های سال ۹۰ به بعد را در هر دو رشته ی ریاضی و تجربی امتحان دادم .

در ماه خرداد به تورق سریع کتاب های درسی فیزیک برای یادآوری مطالب حفظی پرداختم و با آمادگی کافی در کنکور شرکت کردم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *