یکی از سوالات رایج دانش آموزان راجع به درس زیست شناسی این است که چگونه زیست را خلاصه برداری کنیم؟!
یا با توجه به اینکه کلمه به کلمه‌ی کتاب درسی می‌تواند مورد سوال واقع شود آیا خلاصه برداری برای درس زیست شناسی کار درستی است؟!

 

زیست شناسی کنکور

✅✅ در پاسخ این دانش آموزان باید بگوییم که در زیست شناسی خلاصه برداری مثل سایر درس ها نیست و کوتاه کردن نکات و نوشتن نکات برجسته در یادداشت های جداگانه از کتاب درسی کار پر بازده و مفیدی نیست،زیرا همانطور که اشاره شد تمامی کلمات میتوانند به نحوی مورد پرسش قرار گیرند و این کار باعث غفلت از بعضی نکات ریز می‌شود.

🔴🔵پیشنهاد ما برای نکته برداری زیست:

✔️برای نکته برداری درس زیست شناسی چند نکته‌ی مهم را در نظر داشته باشید

۱٫برای عدم غفلت از متن کتاب و نکات ریز تمام نکاتی که لازم میدانید را در کتاب حاشیه نویسی کنید در این صورت هم متن کتاب را کامل میخوانید و هم نکات جدید و ترکیبی که از متن کتاب قابل دریافت نبوده را همراه با متن کتاب درسی می‌خوانید که باعث فهم بهتر مطالب می‌شود.

۲٫حتما همه‌ی اشتباهات تست کتاب های مختلف و آزمون ها را که نکات تازه را در بر دارند وارد کتاب کنید.

۳٫لزوما نباید نکاتی که وارد کتاب میکنید را از اشتباهاتتان در تست ها،آزمون‌ها و نکات مهم درسنامه های کتاب های تست برداشت کرده باشید،گاهی اوقات یک خط از کتاب درسی را که خوب نخوانده اید و به سوال مربوطه بدلیل کم توجهی به متن کتاب پاسخ اشتباه داده‌اید را می‌توانید در حاشیه کتاب بنویسید و این کار باعث می‌شود دقت شما در هنگام مطالعه بیشتر شود و نکات ریز را در سایر بخش های کتاب راحت تر پیدا کنید.

۴٫کلماتی که بار ترکیبی دارند و می‌دانید در فصل های بعد تکرار می‌شوند را با رنگ جداگانه هایلایت کنید تا ذهنتان برای مواجهه با سوالان ترکیبی در رابطه با آن مبحث آماده باشد.

۵٫در بالای کلماتی که بار ترکیبی دارند اطلاعات ترکیبی مربوط به سایر فصل ها را بنویسید.

با رعایت نکات بالا در پایان خواندن هر فصل گنجینه ای از نکات را در کتاب خود خواهید داشت. این نکات مربوط به اشتباهات و بی‌دقتی های شماست و با هر بار خواندن آن ها در کنار متن کتاب درسی باعث می‌شود اشتباهات خود را مرور کنید و از تکرار آن ها جلوگیری می‌شود.

به امید موفقیت

منبع : ارجمندی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *