👈 شاید این مسئله بدیهی و واضح باشد که مطالعه به هر حال مطالعه است! همان عملیات خواندن یک متن، عبارت و یا کتاب!! اما حکایت چیزی دیگر است!

بنابراین هزار راه نرفته با همان قدم اول شروع می شود! و قانون مطالعه هم از این قاعده مستثنی نیست.

🌓 ۱- تعیین هدف و روشن تر ساختن زوایای پنهان هدف و به اصطلاح هدف گزاری آشکار در مطالعه از مهم ترین اصول مطالعه به شمار می رود. یعنی مطالعه ما آیا برای هدفی کوتاه مدت و چندماهه است و یا برای درازمدت و تا پایان دوره آموزشی و مدارج عالی دانشگاهی در نظر گرفته می شود.

👈 بسیاری از دانشجویان از همان دوران ابتدایی به دنبال شیوه صحیح یادگیری و درس خواندن بوده‌اند. از شیوه‌هایی مانند حفظ کردن گرفته تا حبس کردن خود در یک اتاق ولی در این مبحث می توان شیوه‌های موثرتری برای مطالعه در نظر کرفت.

🌓 ۲-  تغییر متناوب مکان مطالعه و درس خواندن:

👈 اگرچه بسیاری از دانش آموزان به مطالعه در کتابخانه شدیدا معتقد هستند، اما دانشمندان علم ادراک بر این باورند تغییر متناوب محیط مطالعه برای یادگیری، بسیار موثر است.
چرا که حافظه انسان بر اساس موقعیت و مکان شکل می‌گیرد؛ در نتیجه تغییر محیط مطالعه، میزان به خاطر سپردن چیزهایی را که یاد گرفته‌اید، افزایش خواهد داد.

🌓 ۳ – مطالعه و انجام تکالیف گروهی:
هیچ وقت قدرت همکلاسان و هم گروه های خود را دست کم نگیرید. به ویژه وقتی که بر روی یک مسئله دشوار کار می‌کنید. تقسیم مسوولیت یکی از راه‌های موثر جهت فائق آمدن بر مشکلات و کاهش حجم کاری و درسی می‌باشد و به شما اطمینان می‌دهد که درس را بهتر و سریع تر بفهمید. این فعالیت گروهی ممکن است حتی منجر به پیدا کردن یک دوست جدید شود! و چند صباحی لذت مصاحبت را نیز به زندگی تان اضافه کند!

🌓 ۴- استفاده از کارت‌های فلش یا همان شیوه سنتی “یادداشت برداری”:

👈 بعضی وقت‌ها بهترین شیوه، همان شیوه‌ای است که همیشه از آن استفاده می‌شود. درست است که کارت‌های فلش قدیمی هستند اما هنوز وسایل خوب و قابل اتکایی هستند. نوشتن نکته‌ها، تعاریف و توضیحات بیش از یک بار، به نقش بستن اطلاعات در حافظه کمک می‌کنند. ضمن اینکه این کارت‌ها یک وسیله بسیار عالی جهت یادآوری و تداعی تعریف‌ها می‌باشند. قانون مطالعه سنتی! می گوید:” الدرس حرف؛ التکرار الف!” یعنی؛ “درس یک بار؛ تمرین و تکرار هزار بار!” (تمرین مادر مهارت هاست! )

🌓 ۵ – امتحان دادن:
هر چقدر هم که با موضوع امتحان میانه خوبی نداشته باشیم، ولی به هر حال مطالعات نشان می‌دهد یک ارزشیابی جدی مانند “امتحان” نه تنها مؤید میزان دانش شخص مطالعه کننده است؛ بلکه می‌تواند کیفیت و ارزش علمی او را نیز افزایش دهد. آزمون‌های پیوسته به امر یادگیری دوباره و به خاطر آوردن اطلاعات ما کمک می‌کند، ضمن اینکه در هنگام آماده شدن برای امتحانات نهایی تازه به ارزش و عملکرد امتحانات طول دوره آموزشی هم پی می‌بریم.

🌓 ۶ – خوابیدن مناسب و مفید:
یک ذهن خسته و کم خواب، ذهنی کند است. پس به اندازه کافی بخوابید و شاهد افزایش کیفیت مناسب درسی خود باشید. برای ماندگاری مطالب خوانده شده و به اصطلاح بردن آنها به حافظه درازمدت حتما یک خواب راحت و اصولی نیاز می باشد.

🌓 ۷ – خود را در هیچ گروه یا دسته‌ای طبقه بندی نکنید!
👈 ذهن و قابلیت و حتی میزان هوش خود را آنچنان که هستید، بپذیرید!
مخاطبان ما اغلب خود را در یک دسته خاص طبقه‌بندی می‌کنند. به عنوان مثال خود را فردی دارای هوش دیداری یا دارای هوش شنیداری قلمداد می‌کنند یا اینکه برخی معتقدند طرف چپ مغزشان فعال‌تر یا برخی بر این باورند که طرف راست مغزشان فعال‌تر از بقیه است! تحقیقات نشان می‌دهد که این طبقه‌بندی‌ها به میزان زیادی همراه با خطاست! بهترین شیوه این است که به جای نگرانی درباره اینکه در کجای فرآیند یادگیری قرار گرفته اید، مناسب ترین شیوه یادگیری را مطابق با توانایی‌های خود پیدا کنید! هیچ کس نمی تواند بازده اصلی مغز شما را افزایش دهد! ولی حتما شما می توانید در ساختار آن دگرگونی عظیمی ایجاد کنید!

🌓 ۸ – همواره منظم و مرتب باشید:
یک اتاق منظم؛ یک مکان مرتب و تعریف شده، حتما انگیزه مطالعه را چند برابر افزایش می دهد.

👈 پس سعی کنید همیشه منظم باشید و از تعلل و به تعویق انداختن وظایف خود بطور جدی اجتناب کنید و به شعار “کار
امروز به فردا مفکن!” کاملا وفادار باشید!

به قول ” آنتونی رابینز ” در اثر جدیدش:
” تعلل یک کشنده بی صداست !!!!! ”

🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷

✍ خانم مهندس عزیزی – مشاور ونوس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *