چگونه کیفیت مطالعه را بالا ببریم ؟

Stressed-student-636x422-636x378

چگونه کیفیت مطالعه را بالا ببریم ؟ دو عامل اصلی کیفیت در مطالعه کدام است ؟ با کدام روشها میتوان میزان کیفیت مطالعه را بهتر کرد ؟ این ها سوالاتی هستند که ما در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد.

کیفیت مطالعه شامل دو عامل مهم است: تعادل داشتن + راه و روش مشخص

منظور ما از تعادل داشتن در فرد یعنی ، داشــتن تعادل در همه ی زمینه های شروع و پایان مطالعه . سطح و میزان تعادلهای مطالعاتی شــما و هر شخصی دیگه متناسب با ویژگی های شــخصیت آموزشی خودش می باشد و اهدافی را هم اگر که دارید با سایر داوطلبهای کنکوری متفاوت خواهید دید ؛ اما باید اشاره کرد که نکات شبیه به همدیگر هم بین افراد وجود دارد . در این میان لازمه که شــما این توانایی را داشته باشید که شخصیت آموزشی و پایه های کمک کننده به افزایش کیفیت مطالعه شما رو پیدا بکنید و تمرکزتون رو روی اون موضوع بزارید و تلاش کنید .

چند مثال عینی از ایجاد تعادل‌ مطالعاتی :

● ایجاد تعادل میان دروس اختصاصی و عمومی .

● ایجاد تعادل میان میزان مطالعه و تمرین و مرور و حل کردن مسائل .

● ایجاد تعادل میان زمانهای اختصاصی برای حل مسائل تشریحی و تمرینهای تستی یا فرمولی تحلیلی .

● ایجاد تعادل میان حجم مطالعه کتاب درسی و کتاب آموزشی یا جزوات دبیرهای مدرسه یا نوت برداری های کلاسی .

● ایجاد تعادل میان وقتهای صرف شده برای کلاس رفتن و میزان مطالعه کردن خودتان .

● ایجاد تعادل میان مدت زمان مختص مطالعه ی درسهای پایه و پیش دانشگاهی و تقسیم عادلانه وقت برای همه دروس .

● ایجاد تعادل میان مطالعه ی یک به یک همه درسها ، از یاد نبردن هیچ درسی و زیاده روی نکردن در مطالعه باقی دروس .

● تعادل در توجه به نقاط قوت و نیازها و چالشها این فهرســت را میتوان ادامه داد، اما افزودن بر این مجموعه ممکن اســت سبب آشفتگی شود. شما میتوانید از این فهرست چند مورد را که از نظر شما مهمتر است انتخاب کنید یا یکی دو مورد بر آن بیفزایید.

روش‌های مطالعه‌ی هر درس

دومین روش افزایش کیفیت میزان مطالعه این است که بدانیم در هر یک از دورس کدام یک از روشها تاثیرگذاری بیشتری دارد . روشهای متناسب با شرایط خود را از بالاترین نمره درسی ای که می گیرید بسنجید . بعد از هر آزمون یا تست زنی یا مطالعه کردن ، نتایج خود را با میزان ساعاتی که برای هر درسی که مطالعه کردید مقایسه و سطح بندی بکنید . اگر حجم ذرسی متناسب با ساعاتی که مطالعه کرده بودید ، نتیجه و بهبودی در وضعیت خودتون دیدید ، میتوانید این احتمال را بدهید که روش و راهی را که پیش رو گرفتید برای مطالعه کردن خوب بوده و کارساز ، اما اکر در هرکدام از دروس نتیجه لازم را نگرفتید معلوم میشه که لازمه روش و میزان و حجم مطالعتون رو تغییر بدید وگرنه همون نتیجه ای رو می گیرید که قبلا میگرفتید و پیشرفتی در خودتون نخواهید دید .

روش مناسب را با چه ابزاری بسنجیم ؟

۲ ابزار اصلی برای سنجش و تشخیص بهترین روش مطالعاتی وجود دارد :

اول : نتایج و کارنامه های شما در آزمونهای آزمایشی ، امتحانات کلاسی در مدرسه و موسسات و … که همگی نشان دهنده میزان سطح اطلاعاتی شما در مباحث مطالعه شده می باشد که به سادگی نشان دهنده پیشرفت ، پس رفت یا درجا زدن شما را در زمان مقایسه نمرات به ما خواهد داد .

دوم : دفترچه یا کتاب کار ثبت ساعات مطالعاتی شما که نشان دهنده میزان مطالعه شما به تفکیک روزها ، ساعتها و جمع بندی آن در هفته و ماه می باشد . هرچقدر میزان و کیفیت مطالعه بیشتر باشد ، میزان رضایتمندی شخص و یا افزایش کیفیت آن نیز بالا خواهد بود .

منبع : سایت کنکور کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *