در ماه های پایانی سال دغدغه ی بزرگ داشن آموزان کنکوری، به خصوص آنهایی که تا به حال برای کنکور جدی درس نخوانده اند و یا حتی هنوز شروع به مطالعه نکرده اند، این است که آیا برای شروع به شکل جدی دیر شده یا نه و اگر الان آغاز کنند، می توانند نتیجه ی خوبی کسب کنند؟ در جواب این سوال مهم باید بگوییم که اگرچه شعاری به نظر می رسد، اما هنوز فرصت برای موفقیت، حتی از نوع بهترین های آن در اختیار شماست. «رستگار رحمانی تنها» فقط با ۴ ماه مطالعه ی دقیق و پس از بازگشتن از خدمت سربازی توانست همزمان رتبه ی اول کنکور علوم تجربی، رتبه اول کنکور زبان های خارجی و رتبه ی چهلو چهارم کنکور هنر را در سال ۱۳۸۸ کسب کند. امثال او کم نیستند و به گفته ی خودش به دست آوردن رتبه ی تک رقمی مستلزم انجام کار ویژه ای نیست. تنها عامل مهم برای درس خواندن، انگیزه ی بالا برای بدست آوردن هدف مشخص است.

۸۳۴x437

شروع به درس خواندن به طور جدی علاوه بر اینکه موقعیت و نتیجه ای را که خواهید گرفت قطعا بهبود خواهد داد، مزایایی نیز دارد. از جمله اینکه تازه امتحانات ترم اول تان تمام شده است و قطعا برای امتحانات، دروس پیش دانشگاهی ۱ را خوانده اید؛ بنابراین با دقت بیشتر و خواندن دروس به شکل تستی و مفهومی می توانید به مطالبی که تازه آنها را خوانده اید مسلط شوید. طبق برنامه ی عموم مدارس معمولا مطالب درسی پیش دانشگاهی ۲ را نیز به اتمام رسانده اید و خیال تان از اینکه حجم درسی تدریس نشده وجود ندارد، راحت شده است. مزیت مهم تر دیگر اینکه به دلیل فاصله ی زمانی کمتری که تا کنکور باقی مانده، اگر درس هایتان را با برنامه ریزی و هدفمند و همچنین با تمرکز بالا بخوانید، یادآوری آنها سر جلسه ی امتحان راحت تر است، اما یادتان نرود این به شرطی اتفاق می افتد که که با تمرکز بالا و مفهومی خوانده شود و حتما دوره ی دروس انجام شود.

اما برای استفاده بهینه از این فرصت چه کار باید کرد؟ با برنامه ریزی. این برنامه ریزی باید انعطاف پذیر و اجرایی باشد و اگر این دو ویژگی اساسی را نداشته باشد ممکن است به جای کاستن از استرس شما، آن را بیشتر هم بکند. تصور کنید وقتی شما در روز با کسر ساعات حضور در مدرسه و خواب، ۹ ساعت وقت آژاد در شبانه روز دارید، اگر برنامه ریزی کرده باشید که ۹ ساعت مطالعه ی روزانه داشته باشید، با اجرا نشدن برنامه هایتان و ارزیابی روزانه و اینکه بدانید به طور مثال روزی ۲ ساعت از برنامه تان عقب هستید، از خودتان ناراضی و سپس ناامید و مایوس خواهید شد. اما اگر برنامه ریزی تان قابل انعطاف و هماهنگ با شرایط تان باشد با عمل کردن به آن حس خوبی خواهید داشت. علاوه بر این، برنامه ریزی تان باید واقع بینانه باشد؛ به طوری که نقاط قوت و ضعف تان را قبلا شناسایی کرده و آن را در جایی مثل دیوار اتاق بگذارید تا مدام آن را ببینید.

یادتان باشد آنچه که در برنامه ریزی بسیار مهم بوده این است که برنامه ریزی از فردی به فرد دیگر با توجه به روحیات و ویژگی های فردی آنها متفاوت است. بنابراین تقلید صرف در برنامه ریزی، حتی از رتبه ی تک رقمی کنکور جایز نیست و ممکن است برای شما مناسب نباشد.

میزان ساعت مطالعه ی روزانه نکته ی مهم دیگری است که دغدغه ی بسیاری از دانش آموزان کنکوری است. در این زمینه باید گفت: اگرچه این قضیه با توجه به شرایط هر فرد می تواند نتایج مختلفی به همراه داشته باشد، اما حدود ۶ تا ۸ ساعت مطالعه روزانه برای رسیدن به حجم مطالب تا زمان کنکور مورد نیاز است. یادتان باشد که در این زمان تعادل را بین مطالب خواندنی تان حفظ کنید. یعنی ۶۰ تا ۷۰ درصد از زمان مطالعه تان را به دروس اختصای و بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از زمان خود را به دروس عمومی اختصاص دهید.

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه

با سلام .از نظر من برنامه ریزی ها حتما باید حساب شده باشه که قابل اجرا باشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *