کنکور سراسری بخش مهمی از زندگی یک دانش آموز را در بر میگیرد. ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته ی دلخواه، آرزوی هر دانش آموز است. اگر شما هم جزء متقضیان این آزمون مهم و سرنوشت ساز هستید، این مطلب را از دست ندهید.

برای کنکور سراسری و برنامه ریزی کنکور، باید حتما هدف خود را مشخص کنید و سپس در راستای موفقیت گام بردارید. کنکور سراسری ۹۸ مانند مابقی کنکور سراسری سال های قبل، دستخوش تغییراتی شده است؛ که هر داوطلب کنکور سراسری را، ترغیب میکند تا از آنها مطلع شده و سوالات مربوط به آن، ابهام زدایی شود. به علت تغییر کتاب های درسی و نظام آموزشی معمول، کنکور سراسری به طبع، تغییر خواهد کرد.

 

کنکور سراسری

کنکور سراسری

 

۱-شیوه برگزاری کنکور ۹۸

همانطور که در ابتدا ذکر شد، کنکور سراسری ۹۸ تغییرات مشخصی کرده است. دلیل آن هم تغییرات و تحولات سیستم آموزشی کشور و کتاب ها و منابع می باشد. رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش اعلام کرده است: کنکور سراسری ۹۸، دو دسته سوال دارد. یک دسته برای داوطلب های نظام قدیم و یک دسته برای داوطلبین نظام جدید. میپرسید چرا؟ علت آن است که شاید بسیاری از کسانیکه قصد شرکت در کنکور سراسری امسال را دارند، دانش آموز نظام قدیم بوده اند، و اکنون میخواهند در این آزمون شرکت کنند و وارد دانشگاه شوند.

کسانی هم که در نظام جدید درس خوانده و دیپلم گرفته اند، سوال های مربوط به نظام جدید را پاسخ خواهند داد. جالب است بدانید؛ این اتفاق در سال ۸۰ و برای کنکور سراسری ۸۱ نیز تکرار شده است، و تا چند سال بعد از آن، داوطلبین اجازه داشته اند که با سوالات نظام قدیم آموزشی وارد دانشگاه های کشور شوند. البته  بخشی بنام سوالات مشابه، مربوط به هر دو نظام قدیم و جدید بوده، و داوطلبین هر دو دوره میتوانند به این سوالات جواب دهند.

۲-ظرفیت در کنکور سراسری ۹۸

ظرفیت ها در کنکور سراسری ۹۸ از تعداد متقاضی ها بیشتر بوده و حتی داوطلبان میتوانند بدون آزمون هم در دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوند. ۸۵ درصد از ظرفیت های دانشگاه ها در رشته محل هایی که درخواست کمتری به نسبت مابقی رشته های دیگر دارند، براساس سوابق تحصیلی صورت میگیرد. کنکور سراسری در اصل برای رشته های پر متقاضی و ۱۵ درصد مابقی خواهد شد. رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است که: میزان سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۹۸ ، ۳۰ درصد خواهد بود. بطور مثال، برای داوطلبین نظام قدیم که دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد گرفته اند، سوابق تحصیلی به اندازه ی ۲۵ درصد و بطور مثبت و برای داوطلبان  نظام جدید، که مدرک خود را از سال ۹۰ و ۹۱ دریافت کرده اند، حداکثر ۵ درصد مثبت در کل تاثیر خواهد پذیرفت.

۳-نحوه پذیرش در کنکور سراسری ۹۸

کنکور سراسری ۹۸ در بخش پذیرش نیز تغییراتی داشته است. طبق گفته ی رئیس سازمان سنجش کشور، ۸۵ درصد از پذیرش ها قرار شده تا به دانشگاه ها واگذار شود. چون اکثر رشته محل های انتخابی داوطلبین دارای ظرفیت کافی بوده و نیازی به کنکور سراسری و آزمون دادن ندارند. اما در پذیرش رشته های دیگر، داوطلبین نیازمند به شرکت در کنکور سراسری میباشند. البته برگزاری دو دسته سوال برای داوطلبین تغییری در ظرفیت پذیرش ها ندارد و همه ی داوطلبین یکسان هستند.

موسسه ونوس

کنکور سراسری

کنکور سراسری

برنامه ریزی کنکور سراسری

قدم اول در برنامه ریزی کنکور سراسری، مشخص کردن هدف است. اگر میخواهید در کنکور سراسری شرکت کنید و برنامه ریزی کنکور انجام دهید، ابتدا این موضوع را برای خودتان مشخص کنید که در نهایت میخواهید به چه مقصدی دست پیدا کنید؟!

۴-زمان مطالعه در برنامه ریزی کنکور سراسری

سپس برای برنامه ریزی کنکور سراسری، مشخص کنید که حجم دروس مورد مطالعه تان چقدر است. و همینطور برای خواندن چقدر وقت دارید. طبق آن تصمیم بگیرید که دروس را بطور موازی و در بیان ساده تر در کنار هم بخوانید. اگر میخواهید یک هفته یا پنج روز را فقط به یک درس به خصوص اختصاص دهید، این کار تنها به خسته گی و روتین شدن روند درس خواندن شما، منجر خواهد شد. سعی کنید چند درس را در کنار هم بخوانید تا از درس خواندن فرسایشی جلوگیری کنید.

سعی کنید در برنامه ریزی کنکور، دروسی را برای مطالعه و یادگیری، کنار هم قرار دهید که اندکی مشابه و اندکی متضاد هم باشند. اگر این روند را هم لحاظ کنید بهتر است. تناسب و تفاوت در دروس بازهم ذهن شما را خسته نخواهد کرد.

۵-استراحت در برنامه ریزی کنکور سراسری

در برنامه ریزی کنکور، وقت استراحت بسیار مهم است. آنرا دست کم نگیرید و به خودتان استراحت بدهید. طبق یک تجربه خدمتتان عرض میکنم، که اگر حس کردید که درسی را متوجه نمیشوید یا خسته و بی حوصله هستید، برای مدت مشخصی درس خواندن را کنار بگذارید. این کار به علاقه ی شما به دروس و حتی کنکور سراسری و همینطور به یادگیری بهتر شما، کمک شایانی خواهد کرد. به نسبت زمان مطالعه تان، زمان استراحت را انتخاب کنید و هر بار این زمان را، کمی بیشتر کنید.

برای خودتان یک دفترچه برنامه ریزی درست کنید و داخل آن، برنامه ی هفته ی خود را قرار دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا به روند برنامه ریزی کنکور خود عمل کرده و از همه مهم تر آنها را فراموش نکنید.

۶-ضریب و تعداد دروس در برنامه ریزی

در هر درسی که پایه ی قوی تر دارید، زمان مطالعه را کم و به دروسی که در آن ضعیفتر هستید اختصاص دهید. سپس به ضریب دروس هم دقت کنید و در برنامه ریزی کنکور، آنها را لحاظ کنید. اگر درسی ضریب بالاتری دارد، طبیعتا باید زمان مطالعه ی بیشتری نیز داشته باشد.

سعی کنید اگر هنوز دانش آموز هستید مطالب آموزشی در مدرسه را فورا یاد بگیرید. یا با استفاده از کلاس ها و منابع مختلف آنها را تقویت کنید. علت این است که این عمل حجم دروسی که نیاز به خواندن آنها دارید را کم خواهد کرد و پایه ی شما نیز از اول تقویت خواهد شد. در نتیجه وقت بیشتری خواهید داشت و سردرگم برای از سر گرفتن آموزش یک موضوع را از بین خواهید برد.

۷-خلاصه نویسی در برنامه ریزی کنکور سراسری

حتما خلاصه نویسی کنید. این کار هم به درک بهتر و ثابت ماندن مطالب در ذهنتان به شما کمک خواهد کرد، هم اینکه برای مرور مجدد دروس و منابع، نیازی به خواندن کتاب ها و درس ها از ابتدا نخواهید داشت. این نکته را حتما مد نظر داشته باشید. تمام گزینه های ذکر شده مهم است اما، تا زمانیکه به آنها عمل کنید. داشتن یک برنامه ریزی کنکور صحیح، و عمل  نکردن به آن مانند داشتن نسخه پزشک اما درمان نشدن است.

 

نتیجه گیری

مجموعا، کنکور سراسری و برنامه ریزی برای آن، صرف نظر از تمام تغییرات و چالش ها نیازمند یک برنامه ریزی درست بوده، و عمل کردن به این برنامه ریزی میتواند آینده فرد را تغییر دهد. کنکور سراسری نیازمند هدف گذاری بوده، و این هدف در برنامه ریزی کنکور سراسری میتواند، شمارا بسیار کمک کند.

 

💢 خرید محصولات ونوس با مشاوره و برنامه ریزی رایگان تا روز کنکور:

@venuspubadviser
@Venusadviser

🌐 http://venuskonkur.ir

☎️ ۰۲۱۶۶۵۶۶۹۴۱
📞 ۰۲۱۶۶۵۷۰۵۰۷

@venuskonkur

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *