همیشه باید به خاطر داشت که برای رسیدن به موفقیت در تحصیل، استفاده از مهارت‌ها و تکنیک‌های لازم  که بتواند اطلاعات اندوخته‌شده را بارور سازد امری بسیار مهم است.

بی‌دقتی یکی از رایج‌ترین مشکلات دانش‌آموزان و داوطلبان کنکور محسوب می‌شود؛ زیرا باعث می‌شود فرد نتواند به‌درستی از دانش و معلومات خود استفاده کند.  برخی دانش‌آموزان با وجود آن که پاسخ صحیح را می‌دانند بر اثر بی‌دقتی نتوانستند به سؤالات پاسخ صحیح بدهند و بعد از آن دچار افسوس می‌شوند. در یک مکان به اطراف خود توجه کنید و تلاش کنید تمام وسایل و اجسامی را که به رنگ قهوه‌ای هستند به خاطر بسپارید. اکنون چشم‌های خود را ببندید و سعی کنید اجسام و وسایلی را که به رنگ آبی بودند نیز به یاد بیاورید. این کار بسیار دشواری است.

در این مثال رنگی که آگاهانه (قهوه‌ای) به خاطر سپردیم نمادی از چیز مهم یا قسمتی از سؤال است که ما می‌دانیم باید به آن توجه لازم داشته باشیم و رنگ دیگر (آبی) نماد مطلب یا چیزی است که به نظر ما بی‌اهمیت است و به همین دلیل به آن توجه و دقت لازم را نداریم. همینط موضوع نیز در مورد مطالعه صدق می‌کند. دانش‌آموز هنگام حل مسائل یا مطالعه اگر اهمیت مطلبی را بداند به‌خوبی به آن توجه می‌کند و آن را یاد می‌گیرد و بی‌دقتی زمانی رخ می‌دهد که به صورت ناآگاهانه از کنار مطلبی می‌گذریم. شرط انتقال اطلاعات به حافظه‌ی بلندمدت، توجه و دقت کردن است و باید توجه داشته باشیم که بیش‌ترین حجم ورودی اطلاعات و معلومات از طریق حس بینایی و شنوایی رخ می‌دهد؛ بنابراین تقویت این دو حس بسیار مهم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *