فواصل مطالعاتی مناسب

test

مشاوران آموزشگاه ها و موسسات مختلف به راحتی برای دانش آموزان برنامه ریزی می کنند و میگویند از ساعت فلان تا ساعت فلان باید درس بخوانی و به شخصیت و توانایی های هر فرد و سبک زندگی و روحیه ی او هیچ توجهی نمی کنند. در این حال مشخص کردن زمان های استراحت بین مطالعه می تواند نسبت به افراد مختلف گوناگون باشد و نمی توان نسخه واحدی برای همه دانش آموزان نوشت. در ادامه پیرامون این موضوع خواهیم خواند.

کاملا واضح است که اگر ساعات متوالی بدون استراحت هر کاری را انجام بدهیم ذهن ما از انجام آن کار خسته می شود و دیگر نمی تواند به بهترین حالت آن کار را انجام دهد. به طور مثال اگر ۳ ساعت بدون وقفه مطالعه کنیم پس از گذشت مثلا یک ساعت انرژی و تمرکز آرام آرام کاهش پیدا کرده و بدین ترتیب کیفیت انجام آن کار نیز پایین خواهد آمد.

بنابراین به این نتیجه میرسیم که ذهن در فواصل بلند مدت روی یک کار یا یک موضوع مخصوصا مطالعه نمیتواند تمرکز کند و باید به آن استراحت بدهیم. اگر ذهن خود را برای مدتی خاموش کنیم، پس از روشن کردن دوباره آن، انرژی و کیفیت بالایی برای انجام کارها خواهیم داشت. اما سوال اصلی اینجا مطرح میشود که

بعد از چقدر درس خواندن و چگونه استراحت کنم؟

اصولا نمیتوان ساعت مشخصی را در نظر گرفت و گفت که شما اینقدر درس بخوانید و اینقدر  هم استراحت کنید اما ذهن انسان ها شباهت های فوق العاده ای به هم دارد. علم روان شناسی امروز به ما سفارش میکند که پس از یک ساعت یا هفتاد دقیقه مطالعه باید به ذهن یک استراحت کوتاه مدت برای ادامه مطالعه بدهیم.

ذهن بیشتر از این مقدار نمیتواند روی یک موضوعی متمرکز شود. البته استثنا هم پیدا میشود؛ ممکن است کسی بیشتر از این ها با علاقه روی یک کار تمرکز کند اما یک استراحت کوتاه و سریع مابین انجام کاری مثل مطالعه برای شما معجزه میکند.

پس نتیجه گیری میکنیم که شما میتوانید با یک ساعت الی هفتاد دقیقه مطالعه یک ربع استراحت کنید. البته همانطور که در ابتدا گفتیم انسان ها با یکدگیر متفاوتند پس با تمرین، مدل ایده آل خود را بیابید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *