جمع بندی کنکور و چگونگی آن، یکی از موارد پر کاربردیست که برای هر داوطلب کنکوری نیاز است. جمع بندی کنکور در روزهای پایانی مطالعه و اتمام دروس امری ضروریست و به شما کمک میکند تا، آنچه را که آموخته اید بررسی کرده و آنچه را از خاطر برده اید، یادآوری کنید. در این مطلب ما قصد داریم تا روش های آن را به شما آموزش دهیم. به همراه تکنیک مطالعه کنکور که آنهم، مطلب مهم دیگری در وادی کنکور و درس خواندن بشمار میرود. با ما همراه باشید.

اهمیت جمع بندی کنکور

مرور دروس بیش از هزاران بار، کمکی به شما نخواهد کرد. شما باید جمع بندی کنکور را انجام دهید، تا مطالب در حافظه ی بلند مدت شما قرار بگیرد. خواندن و مرور تنها زمان و انرژی شما را تلف خواهد کرد. زمان مناسب برای انجام جمع بندی کنکور، یک یا دوماه قبل از کنکور است. باید سعی کنید هر آنچه را که خوانده اید، در جمع بندی کنکور در ذهنتان ثبت کنید و با خواندن دروس جدید آنها را از دست ندهید و مهم تر اینکه دچار سردرگمی نشوید.

جمع بندی کنکور به روش غلط-درست

این روش جمع بندی کنکور، متداول ترین روش مابین دانش آموزان کنکوری است. یعنی براساس آنچه که در خلاصه نویسی های زمان درس خواندن، یادداشت کرده اید آنها را مرور میکنید. اشکال این روش بررسی مباحثی است که شاید مهم نباشند و برای آنها، زمان بیهوده اتلاف شود.

جمع بندی به روش سه روز یکبار

در این روش جمع بندی کنکور، شما باید روزهای هفته را به دو بازه تقسیم کنید و سپس آنرا به سه روز یکبار به علاوه ی روز جمعه حساب کنید. در آخر این ۳ روز شما باید از خودتان امتحان بگیرید. مثلا تست های جامع سالهای قبل را استفاده کنید و یک جلسه ی امتحانی را برای خودتان شبیه سازی کنید. از تست های پنج سال اخیر به اضافه ی آخرین کنکور در خارج از کشور بهره ببرید؛ چون سوالات تکراری و مشابه در این بخش، در آزمون های بعدی حتما تکرار خواهند شد.

رفع اشکال در جمع بندی کنکور

برای جمع بندی کنکور، این سه روز به ۶ نیمروز تقسیم میشود. در نیم روز اولی بعد از امتحان، آنرا تحلیل کنید و ۵ روز باقی مانده را به مطالعه دروسی بپردازید، که بیشترین تست غلط و اشتباه را در مورد آنها انجام داده اید. با این کار به رفع اشکال خود در دروس تخصصی یا عمومی میپردازید و به یک جمع بندی قطره چکانی دست پیدا میکنید.

در صورت لزوم و بسته به شرایطتان باید یا به سراغ منابع رفته و جمع بندی کنکور را از روی مبحث اصلی، یا از روی تست های دیگر، و یا در کاغذهای خلاصه نویسی شده تان، میتوانید استفاده کنید.

دقت داشته باشید که برخی از دروس، به علت حجم مطالب و یا اهمیت شان، نیازمند آن هستند که بارها و بارها مرور شوند. این مورد را همیشه به یاد داشته باشید. 

شبیه سازی کنکور

در جمع بندی کنکور، برای شبیه سازی محیط آزمون سعی کنید از خانه خارج شوید و در محلی مثل کتابخانه و یا مدرسه از خود امتحان بگیرید. زمانی که برای هر درس قرار است اختصاص دهید باید شبیه به آن برنامه ای باشد که قصد دارید در زمان کنکور واقعی، انجام دهید.

فواید جمع بندی کنکور

فواید جمع بندی کنکور زیاد هستند. جمع بندی کنکور باعث میشود شما با سوالات سالهای گذشته کنکور آشنا شوید. همینطور به شما قدرت مدیریت و روش های تست زدن را ارائه میکند و در نتیجه از استرس شما می کاهد. جمع بندی کنکور اعتماد به نفس شمارا بالا میبرد و بهتر و بیشتر با نقاط ضعف و قوت خودتان آشنا میشوید. جمع بندی کنکور باعث ایجاد شوق بیشتر برای یادگیری مطالب از یاد رفته برای شما میشود.

 

جمع بندی کنکور

جمع بندی کنکور

تکنیک مطالعه کنکور

تکنیک مطالعه کنکور فرآیندی است، که شما را در یادگیری و آشنایی با دروس یاری میکند. تکنیک مطالعه کنکور و انتخاب روش های آن شما را در یادگیری بهتر و سردرگمی کمتر، کمک خواهد کرد. تکنیک مطالعه کنکور به طور کل چند مرحله دارد. مثل ورزش کردن. یا حتی غذا خوردن. همانطور که در این موارد ابتدا خودتان را با یک پیش زمینه آماده میکنید، سپس پیش مطالعه را پی میگیرید و مطالعه ی اصلی بعد از آن آغاز میشود. در نهایت هم آموخته های خودتان را مرور میکنید.

روش مطالعه

تکنیک مطالعه کنکور برای هریک از دروس را بسته به نوع شان، تخصصی یا عمومی باید نکات مهم را یادداشت کنید. توجه داشته باشید که، این کار با خلاصه نویسی فرق دارد. در نکته برداری باید جملات کوتاهی را بنویسید که مفهوم را برسانند و هیچ توضیح اضافه ای نداشته باشند. تکنیک مطالعه کنکور، در اصل به کوتاه کردن فرمول ها و یادگیری اصولی دروس و نه حفظ کردن آنها اطلاق میشود. سعی کنید در تکنیک مطالعه کنکور هرچیزی را در ذهنتان، پرچم یا تصویر گذاری کنید، تا برای یادآوری مشکلی نداشته باشید.

 

جمع بندی کنکور

جمع بندی کنکور

نتیجه

سعی کنید در دوره ی اول مطالعه و یادگیری تان، مطالب را بطور کلی و عمده متوجه شوید. این تکنیک مطالعه کنکور، به شما میگوید که آموختن عمیق مطالب در مرور های بعدی باید صورت گیرد. طبیعی است که در وهله اول شما آنچه را که میخوانید، متوجه نشوید. پس نگران نباشید.

برای تکنیک های مطالعه کنکور، موارد زیر را رعایت کنید، تا در نهایت به نتیجه ی مطلوب خود برسید:

  • مکان مطالعه: مکانی را برای مطالعه انتخاب کنید که در آن تمرکز بیشتری دارید. مثل کتابخانه.
  • نور: یکی از مهم ترین موارد در تکنیک مطالعه کنکور همین است. نور خوب و کافی برای حفظ تمرکز و سلامت چشم های شما بسیار موثر است.
  • محیط اطراف: در این مورد از تکنیک مطالعه کنکور، محیط را دست کم نگیرید . محیط و اطراف شما هرچه ساده تر باشند، تمرکز شما به همان نسبت افزایش خواهد داشت.
  • دما: مکانی که در آن درس میخوانید نباید خیلی گرم یا خیلی سرد باشد، این تکنیک مطالعه کنکور را هرگز فراموش نکنید.
  • زمان: انتخاب زمان بسیار مهم است. هنگامیکه حوصله و تمرکز کافی را برای درس خواندن ندارید، از مطالعه بپرهیزید. سعی کنید با شوق و حوصله ی زیاد دروس را مطالعه کنید.

 

نتیجه اینکه تکنیک مطالعه کنکور به علاوه جمع بندی کنکور، موارد بسیار مهمی هستند که شما را در این راه پر فراز و نشیب یاری میکنند. سعی کنید تکنیک مطالعه کنکور و روش جمع بندی کنکور خود را بیابید و از آنها استفاده کنید.

 

💢 خرید محصولات ونوس با مشاوره و برنامه ریزی رایگان تا روز کنکور:

@venuspubadviser
@Venusadviser

📞 ۰۲۱۶۶۵۷۰۵۰۷
☎️ ۰۲۱۶۶۵۶۶۹۴۱
💬 ۱۰۰۰۱۶۸۵

🌐 venuskonkur.ir

@venuskonkur

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.