تاکتیک دوران جمع بندی

jambandi2

بسیاری از کنکوری‌‌ها سوال میکنند برای دوران جمع بندی چگونه برنامه بریزیم؟ آیا هر روز تست بزنیم و کتاب‌های خودمان را مرور کنیم یا مطالبی را که نرسیده‌ایم بخوانیم را مطالعه کنیم؟ چگونه امتحانات پیش دانشگاهی را با آزمون‌ها هماهنگ کنیم؟ در مقاله زیر به دوران جمع بندی پرداخته و پیشنهاد یکی از رتبه برتری های کنکور را خواهیم دید.

تاکتیک دوران جمع‌بندی از زبان آقای مهدی نیکزاد (رتبه‌ی ۸ منطقه ۳ ریاضی– مهندسی برق دانشگاه صنعت شریف)

در روزهای جمع‌بندی یکی از بهترین روش‌های جمع‌بندی کردن مطالب، مدل سه‌روز یکبار است؛ در این مدل دانش آموز اولاً همانند کنکور نصف یک روز امتحان می‌دهد و دوما،ً دو روز و نیم زمان برای بررسی آزمون خود دارد.

من در این دو روز و نصف زمانی که داشتم، در مرحله اول، بعد از آزمون تا ظهر روز بعد که به عبارتی یک روز می‌شود، دروس عمومی را بررسی می‌کردم. برای بررسی دروس عمومی ابتدا سوالات صحیح، غلط و نزده‌ی خودم را از هم تفکیک می‌کردم. سپس در سوالاتی که غلط حل کرده بودم به دنبال خطای خودم بودم چون فرق سوالات غلط جواب داده و پاسخ داده نشده در این است که سوالاتی که غلط جواب داده شده‌اند به احتمال زیاد روی اشتباه دانش‌آموز بوده اما سوالاتی که پاسخ داده نشده‌اند ممکن است به دلیل یادگیری و فهم ناقص مطالب بوده باشد. بعد از فهمیدن مطالبی که غلط پاسخ داده بودم به سراغ سوالات پاسخ داده نشده می‌رفتم و نکته‌ی سوال را درک می‌کردم. بعد از دروس عمومی در یک روز و نیم باقی‌مانده نیز دروس اختصاصی را به همین مدل بررسی می‌کردم.

انطباق برنامه‌ی آزمون با امتحانات مدرسه:

در دوران امتحانات، روش سه‌روز یکبار را به روش دو روز یکبار تبدیل کردم. بدین صورت که، در یک روز باقی‌مانده برای امتحان مدرسه می‌خواندم. همچنین در دو روز آزمون، اولویتم بیشتر با درسی بود که امتحان داشتم مثلاً اگر امتحان فیزیک داشتم اولویت خودم برای تحلیل با درس فیزیک بود. بدین طریق بود که توانستم علاوه بر زدن تست و تحلیل آنها، در امتحانات مدرسه هم نتیجه ی خوبی را بدست آورم.

منبع سایت کانون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *