تاثیر خوابگاه دانشجویی بر هویت و فرهنگ دانشجو

۲۰۱۷۰۹۱۴_۱۰۳۲۰۰

خوابگاه یعنی محل سکونت موقت، جایی با امکانات محدود و اولیه که دانشجو برای ادامه تحصیل در آن جا استقرار پیدا می کند. دانشجو با ورود به خوابگاه از محیطی که سال ها در آن زندگی کرده جدا می شود و در محیط جدید و متفاوتی قرار می گیرد و در نتیجه باید گفت که زندگی در همین محیط جدید با افرادی متفاوت از فرهنگ ها و سلیقه های گوناگون منجر به شکل گیری روابط خاصی می شود.

آنچه که در این نوشتار مورد بررسی قرار می گیرد مسئله شکل گیری فرهنگ و هویت جدید در میان دانشجویان خوابگاهی است. با مشاهده وضعیت اتاق ها و رفتار و ارتباطاتی که میان دانشجویان خوابگاهی وجود دارد به این نتیجه رسیدیم که خوابگاه مکانی است که می تواند فرهنگ های خاص خود را با زبان، رفتار و کارکرد های موجود در آن، در واقع مجموعه ای از فرهنگ ها را در خود جمع کرده و فرهنگ جدیدی تحت عنوان فرهنگ خوابگاهی را به وجود آورد.
ورود به دانشگاه تصویر و رویای بی نظیر استقلال از خانواده و زندگی با دوستان هم سن و سال را در ذهن ایجاد می کند. اولین روزهای زندگی دانشجویی بدون حضور خانواده، در شهری غریب با افرادی از فرهنگ های مختلف و شخصیت هایی متفاوت از شما، با اسکان در اتاق های کوچک و بدون امکانات رفاهی کافی است تا همه آنچه را در ذهن داشتید، متلاشی شود. دانشجو با ورود به خوابگاه، از محیطی که سال ها در آن زندگی کرده است جدا می شود و در محیط جدید و متفاوتی قرار می گیرد.
محیطی که در آن افراد با فرهنگ، زبان، شخصیت و رشته های تحصیلی گوناگون که هر کدام ایدئولوژی ها و علایق متناسب با خود را می طلبد، در کنار یکدیگر و فردیت به شدت تحت تشنج ناشی از وضع جدید قرار می گیرند. هم زیستی اجباری، کم رنگی فردیت، تداخل حوزه خصوصی و عمومی، عدم رعایت بهداشت، سر و صدای موجود در محیط خوابگاه، شکل گیری روابط و هویت های جدید همه و همه تجربیاتی هستند که در این محیط با آن روبه رو می شویم. به علت سکونت ۴ نفر در هر اتاق که دارای طرز فکر ها، نگرش ها، قومیت ها و رشته های تحصیلی متفاوت هستند این امر می تواند عادات، رفتار و عقاید خاصی را شکل دهد که دانشجویان حتی در محیط بعد از خوابگاه آن ویژگی ها را با خود به همراه داشته باشند.
هر فضا و مکان در زمان های مختص به خود فرهنگ های خاص خودرا به دنبال دارد که گر چه ممکن است در طول زمان تغییر کند، اما کارکردها و فرهنگ خاص خودرا به دنبال دارد.
فرهنگ ها نه منسجم هستند، نه همگن و نه در سکون و آرامش. فرهنگ ها ذاتا چندسویه، تغییرپذیر و باز هستند و ما نیز در محیط های متفاوت، متفاوت هستیم. در واقع هویت ما در فرایند تعامل با دیگران و تعامل با محیط هر باراز نو ساخته می شود. محیط جدید و برخورد با انسان های جدید باعث شکل گیری روابط، تجربه ها و اتفاقات جدیدی می گردد.
داشتن ارتباط طولانی و در واقع زندگی کردن با افرادی که به آنها هم اتاقی گفته می شود و زندگی با افرادی که هم بالکنی و هم کریدوری گفته می شود سرآغاز تاثیر و تاثرهای بسیاری است. از طرف دیگر عدم رعایت بهداشت، بحث های فرهنگی، تعصبات بی جا، دخالت های بی جای اطرافیان و حتی کمبود امکانات همه و همه باعث ایجاد درگیری ها و مشکلات بی شماری می شود که آثار مستقیم یا غیر مستقیم بر روی رفتار دانشجو بر جای می گذارد.
محیط خوابگاهی مجموعه از فرهنگ ها را در خود جمع کرده است به طوری که در این مجموعه برخی فرهنگ خودشان را برتر می دانند و تلاش برای گسترش آن دارند و برخی دیگر مغلوب هستند و لذا فرهنگ بومی خویش را نیز از دست می دهند و تابع اکثریت می شوند. با شکل گیری گروه های مختلف براساس رشته های تحصیلی متفاوت، طبقات اجتماعی و گروه های دوستی همشهری ها و… بر اساس معیار خاص خود بر گرد هم می آیند و قوانینی خاص برای زندگی کنار هم تعیین می کنند. از یک طرف می توان گفت فرهنگ خوابگاهی مجموعه ای از فرهنگ همدلی، تعاون و سازگاری با ناملایمات زندگی و در کل فرهنگ زندگی کردن است. احساس مسئولیت بیشتر، تحمل سختی ها و دوری خانواده، احساس آزادی و استقلال بیشتر، آشنایی با آداب و رسوم و زبان هر شهر و… این ها مواردی هستند که یک شخص خوابگاهی تجربه آن را داراست.

منبع: سایت صدای مشاور تحصیلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *