همانطور که می دانید تاثیر معدل کنکور را نمی توان انکار کرد و هر ساله این فاکتور برای هر داوطلب در کنکور اعمال می شود. مانند هر سال امسال نیز در کنکور ۹۸ قسمتی از نمره نهایی یک داوطلب را ثوابق تحصیلی او تشکیل می دهد. هر ساله در پی تلاش های سازمان آموزش و پرورش برای حذف کنکور سراسری نمرات امتحانات نهایی دو سال آخر هر داوطلب به طور مستقیم در نتیجه کنکور وی تاثیر گذار می باشد.در سال های گذشته درصد این تاثیر تغییراتی کرده است اما همیشه به طور قطعی ثوابق تحصیلی در کنکور تاثیر مستقیم داشته است.

تاثیر معدل کنکور

تاثیر معدل کنکور

تاثیر معدل کنکور سال ۹۸

سازمان سنجش که مسئول برگزاری کنکور سراسری است در اطلاعیه ای در تاریخ ۲۶/۶/۹۷ اعلام کرد سوابق تحصیلی هر داوطلب با حداکثر تاثیر ۳۰ درصد در نتیجه کنکور ۹۸ وی تاثیر خواهد داشت. که از این ۳۰ درصد ۲۰ درصد به طور قطعی و ۱۰ درصد به طور مثبت می باشد. یعنی اگر سوابق تحصیلی هر داوطلب و تاثیر معدل کنکور موجب افزایش نمره کل شود برای دیپلم تا ۳۳ درصد و برای پیش دانشگاهی تا ۶۷ درصد تاثیر سوابق تحصیلی افزایش خواهد یافت.

همچنین تاثیر معدل کنکور به طور قطعی برای دیپلم ۶۷ درصد و برای پیش دانشگاهی ۳۳ درصد می باشد.حال اگر تاثیر معدل کنکور مثبت نباشد همان درصد قطعی که ۲۰ درصد می باشد در نمره نهایی تاثیر گذار خواهد بود و نمره نهایی از نتیجه کل آزمون داوطلب به دست می آید. در کنکور سال های گذشته یعنی سال ۹۳ و سال ۹۴ نیز سوابق تحصیلی به طور قطعی در نتیجه کنکور داوطلب تاثیر قطعی داشت یا بهتر است بگویم تاثیر معدل کنکور به طور قطعی اعمال شد که کنکور سال ۹۸ نیز اینگونه می باشد.

تاثیر معدل کنکور

تاثیر معدل کنکور

در نظر داشته باشید منظور از تاثیر معدل کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی این است که اگر ترازی که داوطلب در کنکور و پاسخ به سوالات آن به دست آورده با اعمال ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی اش بیشتر شود می گوییم تاثیر مثبت سوابق تحصیلی. که این موضوع در کنکور سال های ۹۵ و ۹۶ و ۹۷ اتفاق افتاد و اگر برای داوطلبی چنین اتفاقی می افتاد در کارنامه اش درج می شد “تاثیر مثبت سوابق تحصیلی”. حال اگر اعمال کردن تاثیر ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی موجب شود ترازی که داوطلب در کنکور و پاسخ به سوالات آن به دست آورده کاهش یابد به این موضوع “تاثیر منفی سوابق تحصیلی” می گوییم.

تاثیر منفی سوابق تحصیلی در کنکور سال های ۹۵ و ۹۶ و۹۷ وجود نداشت. و اگر تاثیر معدل کنکور مثبت نبود در کارنامه اش درج می شد فاقد تاثیر مثبت. اما امسال در کنکور سال ۹۸ تاثیر معدل کنکور به صورت تلفیقی یعنی هم قطعی و هم مثبت وجود خواهد داشت.

در کنکور سال ۹۸ از آنجایی که تاثیر معدل کنکور و سوابق تحصیلی ۲۰ درصد به صورت قطعی خواهد بود و تاثیر معدل کنکور برای هر داوطلب به صورت قطعی در نمره ترازش اثر گذار است اگر یک داوطلب بخواهد در کنکور یک رتبه عالی به دست بیاورد اما معدل بالایی نداشته باشد این موضوع برای آن داوطلب کمی ناامید کننده به نظر می رسد. سازمان سنجش در ۱۵ آبان تاثیر معدل کنکور سال ۹۸ را برای همه ی داوطلبان مثبت اعلام کرد.

چرا تاثیر معدل کنکور به صورت قطعی نگران کننده است؟

در بحث تاثیر معدل کنکور همانطور که می دانید منظور از معدل یعنی معدل امتحانات نهایی که در دو سال آخر تحصیلی هر داوطلب برگزار می شود. کنکور یک ماراتن یا رقابت است که بسیار سنگین تر و سخت تر از امتحان نهایی می باشد و شما که داوطلب کنکور هستید در رقابت با داوطلبان دیگر می باشید. در امتحانات نهایی دروس مختلف دانش آموزان زیادی شاید بتوانند نمره ۲۰ را کسب کنند اما تعداد بسیار اندکی از داوطلبان کنکور می توانند در دروس مختلف درصد ۱۰۰ را کسب کنند بنابراین کنکور راقبتی بسیار سخت تر و پیچیده تر از امتحانات نهایی می باشد.

نمره تراز در کنکور نمره ای است که هر داوطلب در رقابت با دیگران داوطلبان به دست می آورد و این نمره نسبت به نفر اول کنکور و تراز وی برای دیگر داوطلبان سنجیده می شود یعنی نمره ای که دنفر اول به دست می آورد بالاترین تراز است و داوطلبان دیگر نسبت به این تراز سنجیده می شوند و نمره تراز شان را به دست می آورند. در رابطه با تاثیر معدل کنکور با توضیحاتی که دادیم اگر داوطلبی معدل ۲۰ را در امتحانات نهای اش کسب کند نمی توان گفت الزاما در کنکور موفق خواهد شد.

بنابراین اگر چه تاثیر معدل کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی هر ساله به گونه ای وجود دارد اما اگر داوطلبی بتواند درصدی بالای ۵۰ به طور میانگین در دروس عمومی و درصدی بالای ۴۰ در دروس اختصاصی کسب نماید حتی در صورت قطعی بودن تاثیر معدل کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی نباید برای این موضوع نگران باشد چرا که با کسب چنین درصدی قطعا در کنکور موفق خواهد شد.

تاثیر معدل کنکور

تاثیر معدل کنکور

در رابطه با تاثیر معدل کنکور می توان گفت داوطلبان شرکت کننده در کنکور ۹۸ دو دسته می باشند:

داوطلبان نظام قدیم یعنی کسانی که قبل از سال تحصیلی ۹۷ – ۹۸ فارغ التحصیل شده اند در دسته اول قرار می گیرند. از میان داوطلبان نظام قدیم کسانی که دیپلم شان را از سال ۸۴ به بعد گرفته اند مشمول تاثیر سوابق تحصیلی به صورت ۲۵ درصدی می شوند. و همچنین کسانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ به بعد گرفته اند تاثیر معدل کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی برای آن ها ۵ درصدی می باشد.

در دسته دوم داوطلبان نظام جدید قرار می گیرند که اولین فارغ التحصیلانی هستند که در کنکور سال ۹۸ ثبت نام کرده اند. از آن جایی که برای این داوطلبان یعنی داوطلبان نظام جدید در سال یازدهم یا همان پایه تحصیلی یازدهم امتحان نهایی برگزار نشده است بنابراین تاثیر معدل کنکور و سوابق تحصیلی به صورت ۳۰ درصد همان تاثیر امتحانات نهای پایه دوازدهم می باشد.

نکته مهم : تاثیر معدل کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی که در بالا شرح دادیم صرفا برای داوطلبانی می باشد که در رشته ای که در دبیرستان تحصیل کرده اند کنکور می دهند و اگر داوطلبی تغییر رشته دهد تاثیر معدل کنکور تاثیر سوابق تحصیلی کمتر می شود و برای دیپلمه های فنی و کاردانش تاثیرمعدل کنکور و تاثیر سوابق تحصیلی صفر درصد می باشد.

💢 خرید محصولات ونوس با مشاوره و برنامه ریزی رایگان تا روز کنکور:

@venuspubadviser
@Venusadviser

☎️ ۰۲۱۶۶۵۶۶۹۴۱
📞 ۰۲۱۶۶۵۷۰۵۰۷
💬 ۱۰۰۰۱۶۸۵

🌐 venuskonkur.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.